Peki Nedir?

Peki Nedir

Peki’nin dünyasına katılın.
5. sınıf, 6.sınıf, 7.sınıf ve 8. sınıfta eğitim alanlar için harika bir haberimiz var. Peki’nin ortaokul derslerini (Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler ve İngilizce) eğlenceli hale getirdiği oyunlarıyla tanışın. 

Peki, en basit tabiriyle oyunlaştırılmış eğitim uygulamalarıdır. Peki Games’e ait tüm oyunlar, IOS ve Android işletim sistemlerine sahip telefon ve tabletlerden ücretsiz indirilebilir

Peki oyunları tamamen ücretsizdir. Peki oyunlarında satılık hiç bir şey yok :) 
Bu hikaye biraz tanıdık gibi. Oyun tamamen ücretsiz olduğu için uygulamada reklamlara boğulacağınızı düşünüyorsunuz, öyle değil mi? Peki’nin dünyasında bu da mümkün değil. Oyunların içerisinde tek bir reklam dahi göremezsiniz

Peki oyunlarında “vakit geçirenlerin”
- prestijli liselere giriş için avantaj sağladıklarını, 
- sınav stresiyle etkin bir şekilde başa çıkarken derslerinden geri kalmadıklarını, 
- hali hazırdaki okul başarılarını yükselttiklerini
- tüm bunları sadece oyun oynayarak gerçekleştirebileceklerini söylesek, inanır mıydınız?

Sizi süslü cümlelerle, ağdalı açıklamalarla ikna edemeyeceğimizi biliyoruz; bunun olmasını istemiyoruz da. Söz konusu olan bu ülkenin belki de en kritik yaş grubu, ortak geleceğimizin şekillendiği yer, köprüden önceki en son çıkışlardan biri…

Sadece oyun oynayarak akademik gelişim nasıl sağlanır? Bu konuda hepimizin bildiği basit bir gerçeğe sarılıyoruz: Çocuklar, ancak eğlenirken öğrenebilir. Oyunlarımızı bu gerçekliğin üstüne nasıl inşaa ettiğimize birlikte bakalım.

Müfredatı oyunların içerisine gizledik.
Peki’nin deneyimli eğitimcilerinin 5 branşta (Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve İngilizce) ürettiği 30.000’in üzerinde soru, yüzlerce konu anlatımlı video ve görsel Peki oyunlarının içerisine, oyuncuların alışık olduğu “oyun mekanikleri” gözetilerek yüklendi. 
Peki oyuncuları, satın almak yerine soru çözüyor, reklam izlemek yerine konu anlatımlı video ve görselleri izliyor. 

İçeriklerin kalitesini birlikte denetliyoruz. 
Oyunlarımızın içerisinde yer alan tüm video ve görsel içerikleri, sosyal medya hesaplarımıza (sosyal medya hesaplarımıza köprü linkleri kurgulanabilir) eş zamanlı yüklüyoruz. Sunduğumuz bilgilerin kalitesi ve müfredata uygunluğu konusunda gelebilecek tüm yorumlar çevrimiçi ve herkese açık. 

Ölçme - değerlendirme konusunu yeniden tanımladık. 
Hepimiz deneyimledik, deneyimliyoruz: Hangi okuldan, hangi sınıftan olursa olsun farklı zeka tiplerine ve yönelimlere sahip bireyler, aynı anda aynı bilgiye “maruz” kalırlar. Bir başka deyişle neredeyse tüm dünyada okullar, öğrencilerinin öğrenme kapasitelerinin ve ilgilerinin aynı ya da benzer olduğu varsayımını kabul etmek zorunda kalırlar.  Bu varsayım,  öğrencilerin bilimsel verilerle ölçülmesi, değerlendirilmesi ve yönlendirilmesi konusunda maalesef hata payını yükseltiyor.  Bu durum, modern dünyanın örgün eğitimde başa çıkmak zorunda olduğu belki de en büyük problemlerden biri. İnsan hatalarını, makine öğrenimi ile sınırlandırıyoruz. 

Peki’nin dünü ve yarını “Lala” ile tanışın. 

- Öğrenci hangi branş/kazanımlarda başarı seviyesi düşük, hangilerinde yüksek?
- Öğrencinin hangi konulara ilgisi var? Zeka tipi/yönelimi ile ilgili bir yorumda bulunabilir miyiz?
- Öğrencinin okuma, çözme ve karar verme hızları hakkında ne söyleyebiliriz?
- Öğrenci branş okur-yazarlığı konusunda il/ülke/dünya ortalamasının neresinde?

Lala, öğrencilerimizi uygulama içerisindeki davranışlarıyla ölçtüğümüz ve değerlendirdiğimiz algoritmalara verdiğimiz isim. Öğrenciyi izleyerek, kişiye özel içerikleri Lala sayesinde sunuyor, her bir öğrencinin gelişimini ayrı ayrı takip ediyor ve raporluyoruz. 
    
Lala sayesinde öğrenciyi müfredata değil, tüm müfredatı öğrenciye uygun hale getiriyoruz. 

Aramıza katılın. Hesabınızı ücretsiz oluşturun. 
Çocuklarımız için başarılı bir gelecek kurma yolunda atacağımız çok adım var, gelin bu yolu birlikte yürüyelim. Veli veya eğitimciyseniz: 
1. Hesabınızı ücretsiz oluşturun. 
2. Oyunlarımızdan herhangi birini öğrencinizin indirmesini sağlayın.
3. Cep telefonunuza gelen aktivasyon kodunu, oyunun içerisine girerek öğrencinizin akademik gelişimini takip edin. 

Hepsi bu kadar. 

Tüm sorularınız için yardım merkezlerimizi ziyaret etmeyi unutmayın. 

Birlikte daha iyi bir geleceğe...