Çocuklar İçin Uygun İçeriğe Sahip Bilgisayar Oyunları Var mı?

Çocuklar İçin Uygun İçeriğe Sahip Bilgisayar Oyunları Var mı?

Oyun oynamak çocuklar için temel ihtiyaçlardan biridir. Çok küçük yaşlarda oyun oynamaya başlayan çocuk bu sayede hem zihinsel hem de sosyal gelişimini kazanmaya başlar. Büyüdüğünde kreşte ya da ilkokulda eğitici oyunlar oynamaya başlayan çocuk yine bu süreçte öğrenme eylemini eğlenceli bir şekilde gerçekleştirir. Eğlenerek öğrenen çocuk, bu sayede bilgileri daha kalıcı bir şekilde hafızasında tutar. 

Teknolojinin gelişmesi hayatımızdaki birçok şeyi etkilediği gibi oyunları da etkilemiştir. Şimdi neredeyse her çocuğun elinde bir tablet ya da telefon görüyoruz. Elbette bu durum uzaktan eğitim sürecinin bir parçası ancak çocukların teknolojik aygıtlara düşkünlüğü çok daha önceden başlamış ve bu durum çocukların hem sosyal aktivitelerini hem de okuldaki başarılarını etkilemiştir.

Video Oyunları ve Çocuklar

Video oyunları çocuklar ve gençler için eğlenceli vakit geçirmenin önemli unsurlarından biri gibi görünüyor. Ancak video oyunları ile çok fazla vakit geçiren öğrenciler ders çalışmaya vakit bulamadıkları için okulda başarısız olma ihtimali ile karşılaşıyor. Ayrıca şiddet içerikli video oyunları oynamak, bazı gençlerin şiddete başvurmasının veya aşırı anti-sosyal davranışlarda bulunmasının nedeni olarak medya ve bazı uzmanlar tarafından kolayca suçlanıyor. Fakat aynı zamanda birçok bilim insanı ve psikolog, video oyunlarının aslında pek çok faydası olabileceğini de söylemektedir.

Çocuklar İçin Uygun İçeriğe Sahip Bilgisayar Oyunları

Bilgisayar ya da mobil oyunlar elbette sadece şiddet içerikli oyunlardan oluşmamaktadır. Eğitsel oyunlar ile öğrenciler derslerine çalışma imkanı buluyor ve böylelikle zamanlarını daha verimli bir şekilde geçiriyorlar. Peki Games, bu iki süreci bir araya getiren harika bir platform sunmaktadır. Peki oyunları ile öğrenciler bir yandan oyun oynayıp bir yandan ders çalışabiliyor. Nasıl mı? Oyun içinde yer alan ve tamamen akademisyenler tarafından hazırlanan soruları çözen öğrenciler oyunda ilerleme imkanı buluyor. Sorular Türkçe, Matematik, İngilizce, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilimleri derslerinden oluşmaktadır.

5. sınıftan 8. sınıfa kadar olan öğrencilerin oynayabileceği bir uygulama olan Peki oyunlarını IOS ve Android sisteme sahip telefon ve tabletlerinize ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.