Oyun Oynamanın Akademik Başarıya Etkisi Nedir?

Oyun Oynamanın Akademik Başarıya Etkisi Nedir?

Oyun; çoğu zaman boş vakitlerde yapılan keyifli aktivitelerden biridir ve kimi zaman öğretici bir faaliyettir. Oyunların binlerce çeşidi vardır. Satrançtan bilgisayar oyunlarına, çocukların ve hatta bazen yetişkinlerin oynadığı legolardan masa oyunlarına kadar binlerce çeşidinden bahsetmek mümkün. Bireyler çocuk yaşlarından itibaren oyun oynamaya başlar ve bu süreç bazen hayatları boyunca devam eder. Bazen arkadaşlarla oynanan kart oyunları, bazense internette oynanan online oyunlar ile vaktimizi keyifli bir şekilde geçirmeyi isteriz. Oyun oynamak çocuklar için fiziksel ve zihinsel gelişimleri için çok önemlidir. Peki oyun oynamanın akademik başarıya etkisi var mıdır? Çocuklar ya da öğrenciler oyun oynayarak ders başarısı sağlayabilir mi? 

Oyun Dünyasına Giriş

Oyunlar bazen sadece eğlence için, bazen de başarı veya ödül için oynanır. Amatörler veya profesyoneller tarafından; tek başlarına, takım halinde veya çevrimiçi olarak oynanabilirler. Oyunların temel bileşenleri hedefler, kurallar, meydan okuma ve etkileşimdir. Oyunlar genellikle zihinsel veya fiziksel uyarımı ve genellikle her ikisini de içerir. Çoğu oyun, pratik becerilerin geliştirilmesine yardımcı olur, bir egzersiz şekli olarak hizmet eder veya başka bir şekilde eğitici, simülasyon veya psikolojik bir rol oynar. MÖ 2600 gibi erken bir tarihte oynanan oyunlar, insan deneyiminin evrensel bir parçasıdır ve tüm kültürlerde mevcuttur. Bir başka deyişle aslında oyunlar çok eski zamandan beri bizlere eşlik etmektedir.

Akademik Başarıya Etki Eden Oyunlar

Hemen hemen her çocuk şimdilerde bilgisayar ya da mobil üzerinden oyun oynamaktadır. Çocuklar için bilgisayar ya da internete erişim artık çok kolay ve rahat olduğu için, istedikleri oyunu oynayabilmekte ve hatta bu yüzden ders çalışmayı erteleyebilmektedirler. Ancak eğitsel oyunlar sayesinde artık öğrenciler hem ders çalışabiliyor hem de ders tekrarı yaparak sınavlara hazırlanabiliyor. Öğrenciler bu sayede akademik başarılarını da artırabiliyor.

Peki Games geliştirdiği uygulamalar sayesinde öğrencilere oyun oynarken ders çalışabileceği bir alternatif sunmaktadır. Siz de öğrencinizin eğitsel oyunlar ile akademik başarısını artırmasını destekliyorsanız, uygulamamızda yer alan oyunlarımızı ücretsiz bir şekilde indirebilir ve bu benzersiz deneyimi çocuğunuzla birlikte yaşayabilirsiniz.