Pomodoro Tekniği İle Nasıl Ders Çalışılır?

Pomodoro Tekniği İle Nasıl Ders Çalışılır?

Pek çok öğrenci için ders çalışmak sıkıcı bir aktivitedir. Öğrenciler zamanlarını ders çalışmak yerine oyun oynayarak ya da arkadaşları ile sosyalleşerek geçirmeyi dilerler. Üstelik verimli bir şekilde ders çalışamayan öğrencinin motivasyonu düşerek ders çalışmaktan uzaklaşabilmektedir. Çok uzun saatler boyunca ders çalışmanın kesin başarı sağlamadığını dile getirebiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, çalışmayı verimli hale getirebilmektir. 

Verimli ders çalışmak, başarı getiren bir süreçtir. Bu noktada öğrenciler kendilerine uygun ders çalışma tekniğini belirleyerek dersine konsantre olmalıdır. Her öğrencinin öğrenme hızı aynı olmayabilir. Her öğrenme tekniği de her öğrenciye uymayabilir. Ancak yine de ders çalışırken her öğrencinin uyması gereken bazı noktalar vardır. Yazımız içinde bahsedeceğimiz Pomodoro Tekniği, öğrencilerin verimli ders çalışması için uygun bir tekniktir ve her öğrenci tarafından uygulanabilir.

Pomodoro Tekniği Nedir?

Francesco Cirillo tarafından geliştirilen Pomodoro Tekniği en basit tabiri ile bir zaman yönetimidir. Bu süreçte ders çalışma süresi 25 dakika olarak belirlenmiştir. Her 25 dakikalık çalışma sonunda mutlaka 5 dakika mola verilmelidir. Öğrenciler bu tekniği uygularken bir zamanlayıcı kullanabilirler. Pomodoro Tekniği'nde uygulanması gerekenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

- Öncelikle bir yapılacaklar listesi hazırlanmalıdır.
- Zamanlayıcıyı 25 dakikaya ayarladığınızda bu süreçte sadece çalışacağınız derse odaklanmalısınız. 
- 25 dakikalık çalışma sonunda 5 dakikalık bir ara vermelisiniz.
- Bu işlemi dört kere tamamladıktan sonra 15-30 dakika arasında uzun bir ara vermelisiniz.

Pomodoro Tekniği Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ders çalışacağınız süre boyunca kesinlikle cep telefonu ya da başka herhangi bir şeyle ilgilenmemelisiniz. Aksi takdirde bu çalışma tekniği işe yaramayacaktır. Ayrıca işlemleri dört kere uyguladığınızdan emin olun. Bunun için bir not defteri işinizi görecektir. Ayrıca zamanlayıcınızın olması çok önemli. Bu tekniği bir süre uyguladıktan sonra kendinizi gözlemleyin. Derslerinize daha odaklı bir şekilde çalışabildiğinizi fark edeceksiniz.

Verimli ders çalışmak öğrencilerin akademik başarısı için önemli bir süreçtir. Belli başlı bazı noktalara dikkat ederek daha verimli çalışabilir ve konsantrasyonunuzu ve başarınızı artırabilirsiniz. Ders çalışmanın sıkıcı etkisinden kurtulmak için bu tekniği deneyebilirsiniz.