Ebeveynler İçin Çocuklarını Ders Çalışmaya Motive Edecek Altın Kurallar

Ebeveynler İçin Çocuklarını Ders Çalışmaya Motive Edecek Altın Kurallar

Ders çalışma motivasyonu her zaman sağlanabilen bir şey değildir. Çünkü çalışmak ve zihnimizi öğrenmeye zorlamak her zaman aynı hevesle isteyebildiğimiz şeyler değil. Ders çalışma planı bu süreçleri kolaylaştırmak ve öğrencilerin ders çalışma iradesini, disiplinini sağlamak için var. Ama tabii ki de motivasyon “kendi başına belirsiz” yapısı ile kendiliğinden düşebilmekle birlikte, kişinin kendi uygulamaları veya çevresi tarafından da yükseltilebiliyor, beslenebiliyor. 

Burada ebeveynlerden bahsediyoruz tabii ki. Sınavlara hazırlanmakta olan öğrencilerin evdeki danışmanları, destekleyicileri olmak gibi bir sorumluluğa sahipler. Çocuklarının ders çalışmak ve dinlenmek arasında bir dengede ilerlemesini sağlamak, öğrenme yeteneklerine katkıda bulunmak ve aynı zamanda eğlenmeyi de öğretmekle yükümlüler. Bu önemli görev için atılabilecek basit adımlar mevcut.

Anlayın

Bir çocuk pek çok sebepten dolayı çalışma motivasyonunu kaybedebilir. Sorunu tam olarak tespit etmeden eleştirilerinizi yöneltmeyin. Okulda neler yaşadığını, kendisiyle ilgili neler hissettiğini anlamaya çalışın. Ders kitaplarını ve egzersizlerini inceleyin. Öneri yapmadan, eleştirmeden önce muhakkak anlayın ve sizinle iletişim kurmasını sağlayın. 

Kolaylaştırın

Ders çalışmak için ayrı bir ortamın sağlanması, süreklilik arz eden bir düzen sağlamak için çok önemli. Çocuğunuza bu ortamı sağlayın, ders için gerekli araç gerecin takibini yapın, eğer aç ise çalışma saatinden önce muhakkak yiyecek bir şeyler verin ki ders çalışırken bunları düşünmesi gerekmesin. 

Ekip Olarak Çalışın

Çocuğunuzun çalışma planını onunla birlikte oluşturun. Onun da düşüncelerini alın, kendine ve sevdiği aktivitelere ayırmak istediği zamanı tanıyın. Bu yolla hem daha sağlıklı bir çalışma planı oluşturabilecek, hem de gelecek günlerde çocuğunuzun kendini ifade etmesi ve çalışma ortamında kendi sınırlarını çizebilmesini temel olarak ona öğretmeye başlamış olacaksınız.

Ödül Sistemi Çok Önemli!

Daha önce dediğimiz gibi motivasyon kolaylıkla düşebilen, bir anda ortadan kaybolabilen bir şey. Dolayısıyla öğrenilen bilginin karşılığında beynin ödül mekanizmasının çalıştırılıyor olması gerekir. Çocuğunuzdan “yalnızca bilgi aşkı için” öğrenmesini beklemeyin, çok aşırıya kaçmayan ama kaliteli ödüller belirleyin. 

Farklı Teknikler Deneyin

Öğrenmenin yalnızca tek bir biçimi yok. Çocuğunuzun daha önceden öğrendiği konuları farklı kitaplardan yeniden çalışmasını sağlayın. Yahut yeni bir konuyu kolaylaştırılmış başka bir metotla göstermeye çalışın. Bu çocuğunuzun motivasyonunu arttıracağı gibi genel bilişsel becerilerine de olumlu etki yapacaktır. 

Öğrenime Odaklanın, Sonuçlara Değil

Çocuğunuzun elde edeceği başarı, geçer not, yüksek puanların hepsi öğrenilmiş bilgi sayesinde erişilebilecek şeylerdir. Eğer çocuğunuzun iyi okullar kazanmasını, bu okullardaki kaliteli eğitimi hakkıyla almasını istiyorsanız öncelikle öğrendiği bilgilere odaklanın. Ondan öğrenmeden önce sonuç getirmesini beklemeyin. Eğer öğrenmenin keyfini ona yaşatabilirseniz, sonuçlara ulaşmayı kendisi öğrenecek ve önündeki engelleri aşmayı başarabilecektir. 

Son olarak da: Mutlaka ama mutlaka, ona kendi kararlarını verebilecek olan, kendi isteklerini, ihtiyaçlarını görebilecek bir birey gibi davranın ve onunla böyle bir dil ile konuşun. Çünkü bireyler en iyi şekilde öğrenir ve başarılı olurlar. Çocuğunuzun bireyselliğini asla göz ardı etmemelisiniz.