Ders Çalışmanın Altın Kuralı: Plan Yapmak

Ders Çalışmanın Altın Kuralı: Plan Yapmak

Öğrencilerin eğitim süreçlerinde akademik başarıyı elde etmek için belli başlı bazı konulara dikkat etmesi çok önemlidir. Ders çalışmak, ders tekrarı yapmak, test çözmek, farklı kaynak kullanmak ders ve sınav başarısını olumlu anlamda etkileyen etmenlerden yalnızca birkaçıdır. Öğrenciler okul hayatları boyunca başarılı olabilmek ve istedikleri okulu kazanabilmek için çok çalışır ve bunun için gayret gösterir. Peki ders çalışma öncesi plan yapmak önemlidir? Plan yapmak ve planlı bir şekilde hareket etmek öğrenciye ne gibi avantajlar sağlar?

Plan yapmak her şeyden önce bir disiplin işidir diyebiliriz. Ama ondan da önemlisi plan yapmak, hangi konularda eksiklerin olduğunu ve hangi derslere daha çok çalışılması gerektiğini gösterir. Haftalık planlar yaparak ve bu planlara uyarak derse hazırlıklı gitmeniz çok daha avantajlı olacaktır. Hem bu sayede hangi derse çalışacağınızı ve hangi ders için tekrar yapacağınızı önceden görebilir ve vaktinizi çok daha verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.

Plan Yapmak Eksikleri Belirler

Eğer öğrenci eksik konular yerine zaten bildiği konular üzerine düşerse ve eksik konular yarım kalırsa bu süreç de başarıyı olumsuz yönde etkileyecektir. Çünkü eksiklerin belirlenmesi hem zaman yönetimi açısından çok önemlidir hem de ders çalışma planına etki etmektedir. Bu yüzden öğrenciler mutlaka ders öncesi plan yapmalıdır.

Akademik Başarı İçin Başka Nelere Dikkat Etmek Gerekli?

Elbette akademik başarı sadece çok ders çalışarak elde edilecek bir şey değildir. Okul hayatınız boyunca dikkat etmeniz gereken başka şeyler de vardır. Örneğin okula gitmeden önce mutlaka kahvaltı etmeli ve okulda kendinizi aç bırakmamalısınız. Ayrıca okula gitmeden bir gece önce çantanızı hazırlamak, sabah yaşanabilecek olası olumsuzlukların önüne geçecektir. Ders materyallerini evde unutmak hem öğretmenlerin gözünde iyi bir etkiye sahip değildir hem de sizin konudan eksik kalmanıza ya da konuya odaklanamamanıza sebep olabilir.

Başarıyı sağlamak bizim elimizde. Belli başlı bazı kurallara dikkat ederek, günlük ya da haftalık planlar yaparak ders çalışmayı çok daha verimli bir hale getirebiliriz. Unutmayın, hiç kimse sizden daha zeki ya da üstün değildir. Sadece ders çalışma konusunda ne yapmanız gerektiğini bilmeniz ve disiplinli olmanız önemli. Gerisi başarı ve bekleyiş!