Ders Çalışmaya Katkı Sağlayan Eğitsel Oyunlar Var mı?

Ders Çalışmaya Katkı Sağlayan Eğitsel Oyunlar Var mı?

Bilgisayar oyunları günümüzde, her yaş grubu için neredeyse “vazgeçilmez” somut bir olgu haline gelmiş durumda. Bu çağda doğan insanlar artık eskisi gibi, yalnızca bilgisayarlar veya oyun sistemleri vasıtasıyla değil, mobil oyunlar sayesinde de dijital bilgisayar oyunlarıyla çok erken bir yaşta tanışıyorlar. Farklı amaçlar, farklı edimler için üretilen oyunlar, insan beyninde farklı mekanizmaları tetikleyerek dış dünyada belki de yaşanamayacak deneyimlerin insan zihni tarafından özümsenmesini sağlayabiliyor. 


Oyun Oynayarak Öğrenmek


Düzenlenmiş, planlanmış bir rutin altında oyun oynamanın faydaları, karar verme mekanizmalarından genel kültür bilgisine kadar uzanan geniş bir skalada uzanıyor. Yani aslında artık bilgisayar oyunlarının bir çeşit iletişim dili ve aygıtı haline gelmeye başladığını, hatta bazı durumlarda daha da ileri giderek bir tür sanat biçimi olduğunu bile söyleyebiliriz. Böylelikle artık eğlence için üretilen oyunlarla birlikte eğitsel oyunlar da tasarlanmakta, oyunlara eğlence ve etkileşimin dışında farklı anlamlar da katılmaktadır. 

Ülkemizde henüz yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bir uygulama olsa da eğitici oyunlar, genel olarak batı dünyasında eğitim müfredatları içerisinde bile yer edinmiş durumdadır.


Peki Games Yardımcınız Olsun!


Peki Games de bu temel düşünceyle, yani çocuklar için “oyun oynayarak öğrenmenin” mümkün, eğlenceli ve hatta daha verimli olabileceği düşüncesiyle kurulmuş bir platform. Bu platform içerisine oluşturacağınız hesabınızla, uzman programcı kadromuz tarafından oyunlaştırılmış eğitim uygulamalarına ulaşabiliyorsunuz. Peki Games’e ait tüm oyunlar, IOS ve Android işletim sistemlerine sahip telefon ve tabletlerden ücretsiz olarak indirilebilmektedir. 

Bu oyunların içerisinde İlköğretim 5. 6. 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve İngilizce başlıkları altında, ders müfredatlarını eğitici ve eğlenceli oyun deneyimleri içerisine işliyoruz. Çocukların en iyi eğlenerek öğrenebildiği gerçeğinden yola çıkarak yüzlerce konu anlatımı videosu, 30.000 civarında deneme sorusu, çoktan beri oyun mekaniklerine aşina olan çocuklara göre eğitsel oyunlara uyarlanmıştır. 

Bununla birlikte Peki Games, kullanıcıların fikri katılımlarıyla birlikte gelişime açık bir platform olarak tasarlandı. Oyunların kalitesi, içeriklerin müfredata uygunlukları çevrimiçi olarak tüm kullanıcılar tarafından yorumlamaya açıktır. Kesinlikle ücretsiz olması da sizi aldatmamalı, zira uygulamaların içinde sizleri anlamsız reklamlara boğmaya, dikkatinizi dağıtmaya, aklınızı çelmeye de niyetimiz yok. İyi niyetimiz öğrencilerin eğlenerek öğrenme süreçlerine fayda sağlamaları olduğu için Peki Games oyunları içinde bir reklama bile rastlayamazsınız.

Geleceğe Doğru Eğlenceli Bir Adım

Eğer siz de bir eğitimci veya öğrenci velisi iseniz, sorumluluğunuz dahilindeki çocukların daha verimli öğrenme süreçlerinden geçmesini istiyorsanız atacağınız adımlar çok basit.

1. Hesabınızı ücretsiz oluşturun. 
2. Oyunlarımızdan herhangi birini öğrencinizin indirmesini sağlayın.
3. Cep telefonunuza gelen aktivasyon kodunu, oyunun içerisine girerek öğrencinizin akademik gelişimini takip edin. 

Eğer Peki Games oyunları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız internet sitemizde yer alan iletişim formunu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.