Okul Çağındaki Çocuklar İçin Kahvaltının Önemi

Okul Çağındaki Çocuklar İçin Kahvaltının Önemi

Kahvaltı günün en önemli öğünlerinden biridir ve gelişme çağındaki çocukların beslenme sürecinde önemli bir rol oynar. Kahvaltı yapmak çocuğun gelişimine katkı sağladığı gibi okuldaki başarısını da etkilemektedir. Sabah okula gitmeden önce kahvaltı sayesinde protein ve karbonhidrat alan öğrenci, okulda bunun fiziksel ve zihinsel faydasını görür. Kahvaltı günün ilk öğünü olduğu için, çocuk üzerinde gün boyunca etkisi sürer.

Kahvaltı yapmadan okula giden çocukların gün boyu enerjisi azalabilir bu da çocukta dikkat problemi yaratacaktır. Derse olan konsantrasyonu düşen, verilen bilgileri algılamakta sorun yaşayan öğrenciler mutlaka kahvaltı yapmalıdır. Beyinde yeterli enerjinin sağlanması için ilk öğün çok önemlidir. 

Kötü Beslenme Alışkanlıklarının Sonuçları

Eğer okul çağındaki çocuklar sabah kahvaltısını yapmadan okula giderse bir süre sonra acıkacaktır. Okulda acıkan öğrenci hazır gıda ya da fast-food diye tabir edilen gıdalara yöneldiğinde kötü beslenme alışkanlıkları geliştirecektir. Ayrıca çocuğun kahvaltıda ne yediği de çok önemlidir. Kahvaltıda bol yağlı ve abur-cubur yiyeceklerle beslenen öğrenciler, fiziksel ve zihinsel sorunlar yaşayabilir. Hazır gıda, fast-food, abur-cubur tüketimi çocuğun gerekli olan vitaminleri almasına engel olacağı için önerilmemektedir. 

Çocukluk çağındaki kötü beslenme alışkanlıkları hastalıklara davetiye çıkarabilir. Obezite, karaciğer yağlanması, sindirim sistemi rahatsızlıkları kötü beslenme alışkanlıkları ile ortaya çıkabilen ve çocuğun sonraki süreçlerini olumsuz anlamda etkileyen hastalıklardan sadece birkaçıdır. Gelişme çağındaki çocukların yediklerine dikkat etmeli ve onları zararlı yiyeceklerden uzak tutmanız gerekmektedir.

Kahvaltıda Neler Yenmeli?

Peki, çocukluk çağındaki öğrencilerin kahvaltısı nasıl olmalı? Yumurta, süt, peynir gibi proteinli gıdalar çocukların gelişimi açısından önemli yiyeceklerdendir. Ekmek, meyve-sebze, pekmez, bal gibi yiyecekler karbonhidrat açısından zengindir ve yine çocuğun gelişimi açısından önemlidir. Zeytin, zeytinyağı, çiğ kuruyemiş, avokado, tahin gibi yiyecekler ise çocuğun ihtiyacı olan yağı almasını sağlar. 

Çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağlamak ve okuldaki başarısını artırmak için mutlaka kahvaltı yapmasını sağlayın. Eğer kahvaltı yapamıyorsa ya da buna zamanı yoksa yolda tüketebileceği sağlıklı atıştırmalıklardan hazırlayabilirsiniz. Ayrıca beslenme çantasına yine evde hazırlanmış yiyeceklerden koyabilirsiniz. Bu sayede kantinde satılan zararlı yiyecekleri tüketmesinin de önüne geçmiş olursunuz.