Öğrencilerde Akademik Başarıyı Artıran Faktörler

Öğrencilerde Akademik Başarıyı Artıran Faktörler

Akademik başarı nasıl sağlanır? Sınavlarda yüksek notlar alarak diyelim... Bunun temeli nasıl kurulabilir? Sınavlarınıza az bir zaman kala öğrenmeniz ve yetkinleşmeniz gereken bilgileri ezberleyerek mi? Tüm öğrenim faaliyetlerinizi sınavlara göre şekillendirerek mi? Örnekler çoğaltılabilir. Bunlar ve bunlara benzer yöntemler garantili olmasalar da belki sınavlarınızda başarılı olmanızı sağlar ve gelecekte akademik güçlenebilirsiniz. Ya da bu gerçekleşmeyebilir, bilinmez. Peki bu durumu böyle sallantıda bırakmak yerine belli bazı yaşam tarzı değişiklikleriyle akademik başarınızı artırmaya ne dersiniz? Bunun için bazı basit adımları gündelik olarak atmanız yeterlidir.

Sadece Çok Çalışmak Yetmiyor!

Derslerinizde başarılı olmak yalnızca sınavlarınızda iyi notlar almanızla alakalı bir süreç değil. Son anlarda çözebileceğiniz, ayarlayabileceğiniz, “halledebileceğiniz” bir şey değildir. Emek ve sabır isteyen uzun vadeli bir süreç olarak bakmak gerekir. Başarısını artırmak isteyen bir kişinin, yalnızca belirli zamanlarda değil hayatının her gününde en azından başarıya yönelik bir adım atması gerekir. Böyle bir kişi doğal olarak verimli bir ders çalışma alışkanlığı geliştirmelidir. 

Çalışma Masanıza Dikkat!

Bu alışkanlıkları geliştirmek için nereden başlamalı? “Önce herkes kendi odasını temizlemeli”, bu fikir gerçekten de çok doğru. Verimli bir çalışma faaliyeti göstermek istiyorsanız evinizde yalnızca ders çalışmak için ayırdığınız bir alanınız olmalı. Basit, kullanışlı bir masa bu alanın temelidir. Ortopedik fakat çok da konforlu olmayan bir sandalyeye ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu masada ders çalışmaya engel olacak yabancı hiçbir nesnenin yer almaması gerekir; ders çalışmanız için gerekli olanı defter, kalem, silgi gibi araç gereçlerin dışında hiçbir şeyi bu masanın üzerinde bulundurmayın. Burası sizin karargahınız. Burada her gün düzenli olarak bildiklerinizi pekiştirecek ve bunlar üzerinde hakimiyet sağlayacaksınız.

Dersi Derste Öğrenmek ve Not Tutmak

Derslerinizin konuları, üniteleri belli. Bu konuların, ünitelerin anlatıldığı, her yönüyle ele alınan videolar var mı? Var. Bu durumda derslerinizin öğretmenleriniz tarafından işlenişine kulak asmayabilirsiniz gibi görünüyor. Pekala böyle düşünebilirsiniz, bunun için koşullar mevcut ama önce bir dinleyin isteriz...  

Öğretmen İle Anında İletişim Önemli

Dersi derste öğrenmek önemlidir, çünkü doğrudan bir iletişim yoluyla yeni bilgiler edinirsiniz. Bu bilgileri size aktaran kişi sizinle aynı anda, karşınızdadır ve istediğiniz anda iletişim kurabilirsiniz. Bir meseleyi anlayamamanız, o meseleye dair soru sorabilmeniz için de böyle bir ilişki şarttır. Bir videodan böyle bir interaktiflik seviyesi bekleyemezsiniz. Bu türden bir içerik ancak anlayamadığınız yerde geri sarmanıza, anlamadığınız konuyu tekrar tekrar yorumlamanıza sebep olacaktır. 

Not Tutmak... İşte Bütün Mesele Bu!

Dersi derste öğrenmenin dışında not tutmak da başarınızı artırmak için önemli bir faktördür. Ders esnasında not tutmanız o anda dikkatini size yöneltmiş olan öğretmeninizi dinlerken çok daha verimli olacaktır. Notlarınızı sorularınıza göre anında yeniden düzenleyebilirsiniz. Geniş başlıklar altında defterinizde toplayacağınız bilgiler, sonradan sizin için daha faydalı olacaktır.