İlk Video Oyununu Yapan Fizikçi William Higinbotham Kimdir?

İlk Video Oyununu Yapan Fizikçi William Higinbotham Kimdir?

Amerikalı bir fizikçi olan William Higinbotham, ilk nükleer bombayı geliştiren ekibin bir üyesiydi ve daha sonra neyse ki nükleer silahların yayılmasını önleme hareketinin lideri oldu. Connecticut'ta doğdu ve Caledonia, New York'ta büyüdü. Babası Presbiteryen Kilisesi'nde papazdı. Lisans eğitimini 1932'de Williams College'da tamamladı ve eğitimine Cornell Üniversitesi'nde devam etti. 1941'den 1943'e kadar MIT'de radar sistemi üzerinde çalıştı. 

II. Dünya Savaşı, Nükleer Silahlar ve Sonrası

II. Dünya Savaşı sırasında, Los Alamos Ulusal Laboratuvarı'nda çalışıyordu ve savaşın sonraki yıllarında ekibinin ilk atom bombası için elektronik geliştirdiği laboratuvarın elektronik grubuna başkanlık etti. Ekibi, bombanın ateşleme mekanizmasını ve cihaz için ölçüm aletlerini oluşturuyordu. Higinbotham, nükleer silahlarla ilgili deneyiminin ardından, ilk başkanı ve yönetici sekreteri olarak görev aldığı Amerikan Bilim İnsanları Federasyonu'nun nükleer silahların yayılmasını önleme grubunun kurulmasına yardım etti. 1974'ten 1994'teki ölümüne kadar Higinbotham, Institute of Nuclear Materials Management tarafından yayınlanan Journal of Nuclear Materials Management gazetesinde teknik editör olarak görev yaptı.

İlk Video Oyunu Hikayesi

William Higinbotham tüm bunların yanında ilk video oyunu olarak kabul gören "Tennis for Two" oyununu yapan kişidir. Bir osiloskopta (elektrik gerilimindeki zamana bağlı olan değişimleri gösteren alet) görüntülenen bir tenis simülatörü olan oyunun tamamlanması yaklaşık birkaç hafta sürdü. Oyun o kadar ilgi gördü ve dikkat çekti ki ünlü fizikçi 1959 gösterimi için genişletilmiş bir versiyon yarattı. Higinbotham, kariyeri boyunca 20'den fazla başka patent almasına rağmen, Tennis for Two'nun patentini hiçbir zaman almadı. 

Higinbotham, çoğu bilim sergisinin o sıralarda ne kadar statik ve etkileşimsiz olduğunu fark etti. Brookhaven Laboratuvarı'nın Enstrümantasyon Bölümü başkanı olarak bunu değiştirecekti. Değişimi ise yarattığı Tennis for Two oyunu ile başlatmış oldu. 

Pong'un Öncüsü

İki oyun arasında doğrudan bir akrabalık olmamasına rağmen, Tennis for Two, en yaygın olarak tanınan video oyunlarından biri ve aynı zamanda ilklerinden biri olan Pong'un öncüsüydü. Pong ve benzeri erken dönem oyunlardan farklı olarak, Tennis for Two yukarıdan aşağıya bir perspektif yerine yandan basitleştirilmiş bir tenis kortu gösterir ve ekranda oyuncunun bir temsili yoktur. Perspektif, topun yörüngesini Pong'un görüşünden daha fazlasını gösterir. Top yerçekiminden etkilenir ve file üzerinden oynanmalıdır.